Používaním tohto webu súhlasíte s využívaním súborov cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením svojho internetového prehliadača. Viac informácii

Canisterapia

Canisterapia je jednou z animálnych terapií (zooterapií), ktoré využívajú interaktívny terapeutický vzťah medzi človekom a psom prostredníctvom pozitívneho pôsobenia psa na fyzickú, psychickú i sociálnu pohodu človeka. V súčasnosti sa predpokladá, že pes terapeut má aj priamy merateľný liečebný účinok na fyzické zdravie klienta. Zároveň pôsobí ako motivátor, katalyzátor, ktorý vplýva na klienta veľmi upokojújúco, čo výrazne skracuje dobu liečenia a urýchľuje regeneráciu.

Mechanizmus účinku canisterapie

TEPLOTA

Medzi základné fyzikálne javy, ktorými vysvetľujeme vplyv psa na klienta je TEPLOTA a tepelný tok. Telesná teplota psa v normálnom stave je od 38,5 °C do 39,5 °C. Pri polhodinovom pôsobení psa na pacienta polohovaním docielime vedením tepla (kondukciou) zvýšenie telesnej teploty u človeka o cca 0,5 °C, docielime rozšírenie koncových ciev, zvýšenie prekrvenia tkanív, odstránenie pocitu stuhlosti pri zvýšenom svalovom tonuse a naopak inicializáciu bunkových procesov pri zníženom svalovom tonuse.

VIBRÁCIA TELA PSA

Ďalším fyzikálnym javom je VIBRÁCIA spôsobená dychovou frekvenciou psa. Pes vykoná optimálne 18 až 30 nádychov/minúta, dieťa vo veku od 5 do 12 rokov vykoná 20 – 25 nádychov/minútu a vekom sa počet nádychov znižuje. Pes preto pôsobí na detského pacienta ako jemná, teplá masážna vibrujúca podložka. Stimuluje krvný obeh a obeh lymfy – medzibunkovej tekutiny, ktorá významným spôsobom ovplyvňuje metabolické a hormonálne funkcie tela. Vibrácie psa výrazne pomáhajú pri odhlieňovaní pacienta a napomáhajú k zlepšeniu peristaltiky hrubého čreva. Na druhej strane srdcová frekvencia psa a dieťaťa v kľude sú veľmi podobné. U veľkého plemena psa sa srdcová frekvencia pohybuje od 60 do 100 tepov/minúta. Je to skoro identické ako u dieťaťa. Aj preto pri polohovaní so psom dochádza k zrovnaniu srdcovej frekvencie psa terapeuta a detského klienta, k skľudneniu dieťaťa, k zníženiu krvného tlaku , k prehĺbeniu dýchania a zlepšeniu tvorby zvuku v hlasivkách (dieťa často začne pri polohovaní džavotať).

SCHOPNOSŤ PSA ZACHYTIŤ ZMENY PACHU KLIENTA (POT, MOČ a iné)

Medzi chemické javy, ktorými dokážeme vysvetliť mnoho terapeutických účinkov psa na človeka je zmena chemickej štruktúry telových tekutín, ktorú pes zachytí čuchom. Časť nosa, ktorá je sídlom vnímania a rozlišovania pachu, majú psy takmer tridsaťsedemkrát väčšiu ako ľudia, a preto je tiež asi stokrát výkonnejšia. Časť mozgu spracúvajúcu signály z nosa, má pes omnoho väčšiu a zložitejšiu, ako je zodpovedajúca časť mozgu ľudí. Okrem toho má v podnebí papule Jacobsonov orgán na jemné rozlišovanie pachov. Je overené, že pes môže čuchom zisťovať pachové koncentrácie, ktoré sú sto miliónkrát nižšie než zodpovedajúca koncentrácia pre človeka.

A tak v podstate každý pes dokáže zachytiť patologické zmeny v dychu, v moči, v pote, v exkrementoch človeka. Nie každý pes však zmeny , ktoré identifikuje , dokáže označiť a signalizovať tak, aby to pochopil človek. Tu nastupuje špeciálny výcvik a schopnosť psa spolupracovať s človekom.

 

PES PRODUKUJE PRI INTERVENCII OXYTOCÍN A SPÚŠŤA HO AJ U KLIENTA

Ešte úžasnejšie je však zistenie japonských vedcov , ktorí od roku 2008 skúmajú vplyv psa na človeka a súvislosť s hormónom oxytocín. Oxytocín je označovaný za hormón „dôvery“, má významnú úlohu v období materstva, vytvára tzv. pripútavacie väzby medzi dieťaťom a matkou. Vyskytuje sa u všetkých cicavcov a je regulátorom sociálneho správania, reguluje úzkosť, znižuje hladinu stresu (ktorý meriame najmä cez hladinu kortizolu). Oxytocín vplýva na produkciu ďalšieho hormónu vazopresínu a spolu pôsobia na vytvorenie zblíženia s novým človekom (zvieraťom), zníženiu strachu a obáv, fóbií, rozvoj vzťahu. Zistilo sa , že u človeka sa zvyšuje ,množstvo oxytocínu po kontakte so psom v dĺžke 30 minút až o neuveriteľných 300 %. A samozrejme aj u psa vzrástla hodnota po kontakte s človekom , ktorý o psa javil záujem o cca 130 % . Čo to znamená pre canisterapiu ? Tvrdenie, že pes a pacient dokážu nadviazať za pár minút osobný, intímny , empatický vzťah, tvrdenie, že dieťa dokáže udržať sústredený až fascinovaný očný kontakt so psom , JE PRAVDIVÉ , a môže za to hormón oxytocín. Vďaka nemu sú obaja účastníci canisterapie , teda pacient aj pes , šťastní .

Ak je teda , najmä detský pacient, vystavený stresu, zvýšenému sociálnemu napätiu, úzkosti z nepoznaného, alebo naopak strachu z opakovaného manipulovania s ním, je PES najlepší a najdostupnejší pomocník na rýchle a účinné odbúranie napätia a stresu. PES je nástroj na navodenie dobrej atmosféry pri rehabilitácii a liečbe pacienta.

SCHOPNOSŤ PSA DETEKOVAŤ AURU A INÉ VIBRÁCIE

Veľmi málo prebádanou oblasťou u psa je jeho schopnosť využívať svoje zmyslové orgány v kombinácii s centrálnou nervovou sústavou na DETEKCIU „iných vibrácií“, alebo inak ak chcete „aury“, ktorú pes vníma a vidí okolo predmetov, okolo človeka. Túto schopnosť využíva inštinktívne, podvedome. Ak vníma auru alebo vibráciu ako hrozbu, môže od človeka bočiť, utekať, vrčať, alebo naopak na neho skákať, štekať. Často takto zvieratá identifikujú pohyby zemskej kôry, morských prúdov, silových magnetických polí a to často s veľkým časovým predstihom. Aj pes terapeut je vnímavý na vibrácie tela pacienta a to najmä pri záchvatových stavoch.

Kontaktujte nás