Používaním tohto webu súhlasíte s využívaním súborov cookies, ktoré nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Ich používanie môžete odmietnuť nastavením svojho internetového prehliadača. Viac informácii

Centrum Svetielko

Centrum Svetielko je regeneračno – terapeuticko – vzdelávacie centrum pre deti s viacnásobným postihnutím. Poskytuje komplexné služby pre deti s hendikepom.

Základnou rehabilitačnou metódu je TheraSuit, avšak naši terapeuti pri práci využívajú nadobudnuté poznatky z Bobath terapie, Vojtovej metódy, DNS a iných. V centra máme k dispozícii nové terapeutické a rehabilitačné zariadenia – Motomed, koncentrátor kyslíka, rašelinové zábaly, vibromasážne stroje a iné. V rámci vzdelávania spolupracujeme s erudovanými odborníkmi z oblasti špeciálneho vzdelávania, špeciálnej poradne. Ich služby môžu deti využiť priamo v centre bezplatne.

Príbeh Márie Šárossyovej, zakladateľky Centra Svetielko

Za centrom Svetielko stojí mamička dvoch detí s ťažkým postihnutím, ktorá nevedela pre svoje deti na Slovensku zabezpečiť potrebnú starostlivosť. Vo svojom okolí poznala množstvo ďalších rodín s rovnakým osudom. Rozhodla sa preto založiť vlastné občianske združenie “Viera-Láska-Nádej”, aby sa stalo prevádzkovateľom Centra pre hendikepované deti Svetielko. Dnes, po štyroch rokoch fungovania, má centrum 20 zamestnancov, približne 300 klientov a tri prevádzky.

Prečo som sa pustila do otvorenia Centra Svetielko?

Lebo som pochopila, že ak chcem dopriať našim hendikepovaným  deťom to najlepšie, čo im viem okrem našej bezvýhradnej lásky, výchovy  a starostlivosti dať, musím na tom pracovať a nečakať, že to za mňa urobí niekto iný.

Potreby  nám podobných rodín, v ktorých žijú deti s hendikepom, sú špecificky náročné v tom zmysle, že aj napriek dostupnosti zdravotnej, sociálnej i vzdelávacej starostlivosti, je takmer nemožné fungovať ako rodina a zároveň pomôcť napredovať a zlepšovať sa po fyzickej i psychickej stránke.  Stihnúť nevyhnuté rehabilitácie,  logopédiu či iné terapie a zároveň nevypadnúť zo vzdelávacieho procesu dieťaťa na dlhšiu dobu  je najväčším problémom.

Základná myšlienka

Základnou myšlienkou Svetielka je komplexnosť – pod jednou strechou, ponúkať správne nastavené rehabilitačné procesy,  špeciálne vzdelávanie ale aj sociálne služby a poradenstvo,  a nechceme zabúdať  na voľnočasové aktivity či tvorivé činnosti.

Mária Šárossyová

Ako som sa pustila
do otvorenia Centra Svetielko?

Myšlienka, chuť a odhodlanosť mi však nestačili. Realita si vyžadovala financie.

Prvá myšlienka

Moju prvú nesmelú myšlienku, otvorenia denného centra pre naše deti na východnom Slovensku si vypočul ako prvý Ladislav  Kossár, filantrop a správca Nadácie Provida, a som rada, že ma počúval srdcom a nie len hlavou. Prvá finančná dotácia na prenájom, prvé platy a zariadenie prišli práve od Nadácie Provida, a tak sa začala naša spolupráca na pomoc mnohý deťom a rodinám Slovenska.

Kam smerujeme Svetielko?

S tímom stálych kvalifikovaných pracovníkov i externých odborných garantov sa snažíme  upevniť náš model starostlivosti o hendikepované deti a mládež na Slovensku.

Hľadáme spôsoby a cesty ako nastaviť financovanie všetkých procesov tak, aby čo najmenej zaťažovali rodiny ale pritom neutrpeli na kvalite. Je naším snom byť čo najbližšie k tým, ktorí nás potrebujú a tak budeme budovať sieť služieb naprieč Slovenskom. Po Prešove, Trenčíne a Bratislave budeme hľadať  časom  ďalšie pôsobiská.

Kontaktujte nás