Aktivitu mozgu počas tréningu neinvazívne sleduje prístroj Neurofeedback prostredníctvom senzorov umiestnených na hlave klienta. Zosnímané signály sú zasielané do počítača, ktorý ich vyhodnocuje podľa zadaných kritérií a priebežne sprostredkováva klientovi v zmysle princípu biologickej spätnej väzby informáciu (zvukovú, vizuálnu, prípadne aj dotykovú) o ich efektivite.
Ak mozog zareaguje vytvorením želanej elektrickej aktivity, dostane z počítača zvukovú a vizuálnu odmenu. Ak nie sú splnené kritéria, odmena neprichádza. Mozog tento princíp podmieňovaného odmeňovania veľmi rýchlo pochopí a klient sa teda s vlastnou motiváciou a vôľou usiluje o odmeny a tým trénuje svoj mozog.
Ak sa tréning pravidelne opakuje počas dostatočne dlhej doby, dochádza k procesu učenia a mozog si na trvalo osvojí takéto nové a efektívnejšie fungovanie. Čím sú ťažkosti závažnejšie, tým viacej tréningov je potrebných pre zlepšenie fungovania. Pripraví sa pôda pre efektívnejšie rozvíjanie vyšších mozgových funkcií, kognície a komplexnejšieho myslenia.
Každý klient sa rozvíja v rámci jeho možností a individuálnych limitov ovplyvnených zdravotným stavom, predispozíciami a prostredím, v ktorom žije. Dôležité, ale je, že vďaka neuroplasticite dochádza k rozvoju a napredovaniu a to nielen u dieťaťa, ktorého mozog sa prirodzene učí, ale aj u dospelých klientov. Mozog je prirodzene nastavený na neustály proces učenia, prijímania a spracovávania informácií, len mu treba poskytnúť tie správne podnety.
Cieľom Neurofeedbacku je obnovenie a zlepšenie fyzických a psychických funkcií riadených mozgom.