Keď rehabilitácia nie je len cvičenie

Keď rehabilitácia nie je len cvičenie

Niekedy absolvovaním špeciálnej operácie ťažkosti nekončia…

Alicka k nám prišla na pooperačnú rehabilitáciu /operácia Ulzibát/. Prečítajte si rozhovor s mamičkou, aké ťažkosti nastali a ako sme ich s tímom šikovných fyzioterapeutov a našej skvelej psychologičky Danky zvládli a prekonali bloky, ktoré Alicku brzdili v napredovaní.

Aké problémy Vás do Centra Svetielko v Prešove priviedli?

Alicka podstúpila operáciu Ulzibát pre skrátene šľachy na nohách. Bolo nám povedené, že po 14 dňoch od operácie sa Alicka môže stavať ma nôžky a tak sme očakávali to vytúžene postavenie s celými chodidlami na zem. Pred operáciou sa dokázala postaviť, ale len na špičky. To sa však nestalo a tak sme všetky nádeje vkladali do šikovných rúk rehabilitačných. Už tu začali moje male obavy…, že niečo sa deje.

Z čoho pramenili obavy? S čím ste najviac bojovali?

Alicka sa sťažovala na bolesti, plakala a nebola schopná spolupracovať. Fyzioterapeuti sa snažili samotnú bolesť zmierňovať a hľadali riešenie – teplé zábaly, biolampu, ultrazvuk, uvoľňovacie cviky, manuálne techniky…. Citlivý terapeuti vybadali, že Alicka potrebuje aj psychologickú intervenciu, s psychologičkou Dankou. Tu sa Alicka stretla prvykrat so superhrdinkou. Spolu pracovali na odbúraní strachu.
Možno práve vďaka tomuto stretnutiu s psychologičkou a podporou všetkých rehabilitačných techník prišlo k tomu, že Alicka sa prekvapujúco postavila na nôžky. Úplne nečakane a prirodzene. Brala to ako výhru nad samou sebou, že to dokázala. Lebo vravela: „Ja som sa asi iba bala! “Jej radosť a náš rešpekt patrí všetkým, čo prispeli k prvým krôčikom.

A našou záchranou – SVETIELKOM bola psychologicka intervencia s psychologičkou Dankou, kde sa Alicka stretla prvýkrát so superhrdinkou.

Čo je najväčšou výhrou 3-týždňového pobytu vo Svetielku?

Na začiatku bolo cieľom prekonať bolesť a skúsiť aspoň cvičiť aj s bolesťou. Teraz viem, že ciel je prekonaný a my sme omnoho ďalej. Alicka dokáže s pomocou krásne prejsť a dokonca začínajú aj prve samostatne kroky a viem, že tým sa to nekonči ale začína. Každý hrdina ma svojich obdivovateľov a pokračovanie. A my pôjdeme ďalej!

Ďakujeme mamke malej Alice, za rozhovor

1080 1080 Centrum Svetielko
Zdieľajte